2018-2019

Mathematics, Science & Technology Competition Awards

 

International Mathematical Olympiad (IMO) Preliminary Selection Contest - Hong Kong 2019

Some of our students participated in the International Mathematical Olympiad (IMO) Preliminary Selection Contest - Hong Kong 2019. It is a competition organized by the International Mathematical Olympiad (Hong Kong) Committee. 5D Yeung Pang Ho and 4D Chiu Chi Chung won the Bronze Awards.

2018-2019 年度香港青少年數學精英選拔賽

2nd Honour

S3A HUI WAI KI RICKY S3B CHAN CHUN HEI S3D HUNG HEI CHIT

Inter-school Science Quiz Competition 2018

1st Runner-up

S4C  HUI KING YUK WALTER S4D  WONG KWUN HO S4D  LEUNG CHUN YUI

International Biology Olympiad – Hong Kong Contest 2018

Silver Award

S5D  YEUNG PANG HO

 

Merit

S5D  NG KA WING

Hong Kong Biology Literacy Award

The First Class Honour                    

S5D  YEUNG PANG HO S6C  LEE KA MAN S6C  CHEUNG CHEUK LAM
S6C  FUNG CHEUK YIU S6C  CHONG KA YI    

 

The Second Class Honour                    

S6C  HO WAI TING

 

The Third Class Honour                    

S5C  YEUNG KING YIU S6C   LAU KA PING S6D  CHAN WING HO
S6A  HA YAN TUNG S6C  WONG YIU ON S6D  HUI HIU KIT

 

Merit      

S5D  TUNG CHUEN YUET S6B  LEIN CHUN HIN S6C  CHAN KA WAI
S6C  LI HOI LAM S6C  YEUNG FU MAN S6D  YEUNG MING KIT

Chemists Online Self-study Award Scheme 2018

Diamond Award

S5A  TSOI YEE SIN S5A  WU SIU PIK S5C  CHOW CHEE CHING
S5C CHAN PO YI S5D  HO WING CHI    

Australian National Chemistry Quiz 2018

Class Excellence                    

S5D CHEUNG SHING

 

High Distinction                    

S5D  NG KA WING S5D  YEUNG PANG HO

 

Distinction                    

S5D SIO HO KUEN S5D FAN KA YI S5D PUN YUET
S5D MACK KA HIN S5D LING YU FUNG S5D MAK MING HEI
S5D CHAN KWUN CHI S5D LO KA WAI S5D HO WING CHI
S5D WONG KA LAM KELLY S6D  HUI HIU KIT S6D  CHAN SHEUNG LAM

        
Credit

S5C  YU MAN NGA S5C  CHAN PO YI S5C  LI SZE YIU
S5D  LAU CHUNG LAM S5D  WAN WING TUNG S5D  KWAN WING LAM
S6C  CHEUNG CHEUK LAM S6C  CHUNG KA WAI S6C  YEUNG FU MAN
S6D  CHU TSUN HIM S6D  FOK KELVIN WAI TING S6D  YEUNG TSZ MAN

International Junior Science Olympiad (IJSO) 2019 - Hong Kong Screening

Individual Award (2nd Honour)    

S3D HO PAK HEI
S3D HUNG HEI CHIT

 

Individual Award (3rd Honour)    

S3C MAN HO YIU

英才盃 - STEM教育挑戰賽2018

微震機械乒團爬山競技賽 一等奬

S3C TSANG WAI LAAM S3D NG HOI YAN S4A LAU CHUN YIN
S4D CHONG HIU HEI S5C LAU CHEUK HIN S5D LEUNG TSUN SUM
S5D CHAN KA MING        

International Robotic Olympiad 2018

Hand Generator Robot Four-Oar Rowing Boat Competition 3rd runner up

S2D CHENG YUEN TUNG S4A LAU CHUN YIN S4D CHONG HIU HEI

 

Hand Generator Single Motor Robot Appearance Design Competition 3rd Runner up                    

S2C CHUNG SHU NAM S5C TSANG HING TO S5D LEUNG TSUN SUM

 

Hand Generator Triathlon Robot Relay Competition 3rd runner up 

S5B LEE SHI SHING S5B NG CHEUK KWAN S5C LAU CHEUK HIN
S5D CHAN KA MING        

 

Hand Generator Robot Duck Competition 1st Runner up

S4D CHONG HIU HEI S5D LEUNG TSUN SUM

 

Hand Generator Robot Duck Competition 2nd Runner up                    

S2C TAI CHAK SZE

 

Hand Generator Robot Dragon Boat Appearance Design Competition 1st Runner up                    

S3C TSANG WAI LAAM

 

Hand Generator Robot Canoe Competition 2nd Runner up                    

S2C CHUNG SHU NAM S4A LAU CHUN YIN S4D CHONG HIU HEI

 

Land and Water Robot Obstacle Avoidance Competition 1st Runner up                    

S2C TAI CHAK SZE S5D MAK MING HEI

 

Multi-motor Robot Appearance Design Competition Champion                    

S4D CHONG HIU HEI S5C TSANG HING TO S5D CHEUNG SHING

 

Wired Control Robot Fish Obstacle Avoidance Competition 2nd Runner up                    

S3D POON CHEUK HEI S4A LAU CHUN YIN

 

Servo Motor Multi-leg Robot Short Distance Run Competition 2nd Runner up                    

S4D CHONG HIU HEI S5D LEUNG TSUN SUM

 

Servo Motor Interchange Centre of Gravity Two legs Robot Short Distance Run Competition
2nd Runner up                    

S3D NG HOI YAN S5C LAU CHEUK HIN

 

Servo Motor Robot Appearance Design Competition 1st Runner up                     

S3D NG HOI YAN S5D LEUNG TSUN SUM

 

Servo Motor Robot Performance (Dance) Competition 2nd Runner up                    

S2C TAI CHAK SZE S5D LEUNG TSUN SUM

 

Wireless Control Servo Motor Robot Four-Oar Rowing Boat Obstacle Avoidance Competition
1st Runner up                    

S4B NGAI NOK YIN

 

Wireless Control Servo Motor Robot Four-Oar Rowing Boat Obstacle Avoidance Competition
2nd Runner up

S2D CHENG YUEN TUNG S5D CHEUNG SHING

 

Wireless Control Servo Motor Robot Fish Obstacle Avoidance Competition 2nd Runner up               

S3D NG HOI YAN S4A LAU CHUN YIN S4D CHONG HIU HEI

 

Robot Dragon Boat Relay Race Champion                    

S5D LEUNG TSUN SUM

 

Robot Dragon Boat Relay Race 1st Runner up

S4D CHONG HIU HEI S5B LEE SHI SHING S5C TSANG HING TO

 

Robot Dragon Boat Race Champion                    

S5D LEUNG TSUN SUM

 

Robot Dragon Boat Race 1st Runner up                    

S4D CHONG HIU HEI S5B LEE SHI SHING S5C TSANG HING TO

 

Environmental Protection – Sea Surface Sweeper Robot Game 1st Runner up 

S3C TSANG WAI LAAM S4B NGAI NOK YIN S5D CHEUNG SHING