2016-2017

Mathematics, Science & Technology Competition Awards

 

Hong Kong Robotic Olympiad 2017 (Science Museum)

Life Inspired Innovative Model Design Competition 1st Runner-up

 
S3 LAU CHEUK HIN        

Life Inspired Innovative Model Design Competition Champion

 
S3 LEUNG TSUN SUM S3 LING YU FUNG    

Hand Generator Robot Dragon Boat Appearance Design Competition 1st Runner-up

S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING S5 YIU CHAK LAM

Hand Generator Worm Robot Appearance Design Competition 2nd Runner-up

S2 LAU CHUN YIN        

Hand Generator Worm Robot Appearance Design Competition Champion

S2 CHONG HIU HEI S1 NG HOI YAN S1 NG KA CHUN
S1 TSANG WAI LAAM S1 POON CHEUK HEI    

Hong Kong Robotic Olympiad Land Project Overall Champion

   
S2 LEUNG POK HUNG S2 NGAI NOK YIN S2 LAU CHUN YIN
S2 SUEN MAN CHIT S2 CHONG HIU HEI S3 LEE SHI SHING
S3 CHEUNG SHING S3 LAU CHEUK HIN S3 LEUNG TSUN SUM
S3 LING YU FUNG S3 MAK MING HEI S3 SO HUNG HIN
S3 TSANG HING TO S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING
S1 NG HOI YAN S3 NG CHEUK KWAN S3 CHAN KA MING
S3 TUNG CHUEN YUET S1 NG KA CHUN S1 TSANG WAI LAAM
S1 POON CHEUK HEI S5 YIU CHAK LAM    

Hong Kong Robotic Olympiad Ocean Project Overall Champion

 
S2 LEUNG POK HUNG S2 NGAI NOK YIN S2 LAU CHUN YIN
S2 SUEN MAN CHIT S2 CHONG HIU HEI S3 LEE SHI SHING
S3 CHEUNG SHING S3 LAU CHEUK HIN S3 LEUNG TSUN SUM
S3 LING YU FUNG S3 MAK MING HEI S3 SO HUNG HIN
S3 TSANG HING TO S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING
S1 NG HOI YAN S3 NG CHEUK KWAN S3 CHAN KA MING
S3 TUNG CHUEN YUET S1 NG KA CHUN S1 TSANG WAI LAAM
S1 POON CHEUK HEI S5 YIU CHAK LAM    

Hong Kong Robotic Olympiad Overall Champion

   
S2 LEUNG POK HUNG S2 NGAI NOK YIN S2 LAU CHUN YIN
S2 SUEN MAN CHIT S2 CHONG HIU HEI S3 LEE SHI SHING
S3 CHEUNG SHING S3 LAU CHEUK HIN S3 LEUNG TSUN SUM
S3 LING YU FUNG S3 MAK MING HEI S3 SO HUNG HIN
S3 TSANG HING TO S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING
S1 NG HOI YAN S3 NG CHEUK KWAN S3 CHAN KA MING
S3 TUNG CHUEN YUET S1 NG KA CHUN S1 TSANG WAI LAAM
S1 POON CHEUK HEI S5 YIU CHAK LAM    

Multi-motor Robot Appearance Design Competition 3rd Runner-up

 
S3 CHEUNG SHING S3 LING YU FUNG    

Multi-motor Robot Appearance Design Competition Champion

   
S2 SUEN MAN CHIT S3 LEUNG TSUN SUM S3 SO HUNG HIN
S3 TSANG HING TO S3 NG CHEUK KWAN    

Robot Bun Scrambling 2nd Runner-up

     
S2 SUEN MAN CHIT S3 CHEUNG SHING S3 MAK MING HEI
S5 CHENG WONG KWAN S5 YIU CHAK LAM    

Robot Bun Scrambling 3rd Runner-up

     
S1 NG KA CHUN S1 TSANG WAI LAAM    

Robot Dragon Boat Race 1st Runner-up

     
S2 LAU CHUN YIN S2 CHONG HIU HEI S3 LEE SHI SHING
S3 SO HUNG HIN        

Robot Dragon Boat Race Champion

       
S3 LEUNG TSUN SUM        

Robot Dragon Boat Relay Race 1st Runner-up

   
S2 LAU CHUN YIN S2 CHONG HIU HEI S3 LEE SHI SHING
S3 SO HUNG HIN S5 CHEUNG HIU CHING    

Robot Dragon Boat Relay Race Champion

     
S3 LEUNG TSUN SUM        

Servo Motor Humanoid Free Gymnastics Competition

2nd Runner-up

S5 CHEUNG HIU CHING        

Servo Motor Robot Appearance Design Competition Champion

   
S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING S5 YIU CHAK LAM

Servo Motor Robot Performance (Dance) Competition

1st Runner-up

 
S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING S5 YIU CHAK LAM

Hong Kong Robotic Olympiad 2017 (IVE)

Planet Exploration Competition 3rd Runner-up

   
S3 CHEUNG SHING S3 SO HUNG HIN    

Environmental Protection - Sea Surface Sweeper Robot Game 1st Runner-up

S3 MAK MING HEI S3 SO HUNG HIN    

Environmental Protection - Sea Surface Sweeper Robot Game Champion

S3 CHEUNG SHING S3 LEUNG TSUN SUM S3 CHAN KA MING
S3 TUNG CHUEN YUET S5 YIU CHAK LAM    

Hand Generator 2 Legs Robot Short Distance Run Competition  2nd Runner-up

S3 LEE SHI SHING S3 NG CHEUK KWAN S3 CHAN KA MING

Hand Generator 2 Legs Robot Short Distance Run Competition 3rd Runner-up

S3 TUNG CHUEN YUET        

Hand Generator Robot Fish Short Distance Swimming (Vertical style) Competition

3rd Runner-up

S2 NGAI NOK YIN S2 LAU CHUN YIN S2 CHONG HIU HEI

Robot Basketball Competition  2nd Runner-up

   
S3 LEUNG TSUN SUM S3 MAK MING HEI S3 SO HUNG HIN
S3 TSANG HING TO S3 NG CHEUK KWAN    

Robot Basketball Competition  3rd Runner-up

   
S1 NG HOI YAN S1 POON CHEUK HEI    

Robot Horse Relay Competition 3rd Runner-up

   
S2 LAU CHUN YIN S5 CHEUNG HIU CHING S1 POON CHEUK HEI

Robot Penalty Shoot-out Competition Champion 

 
S2 SUEN MAN CHIT S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING
S5 YIU CHAK LAM        

Water Polo Robot Game 1st Runner-up

   
S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING S5 YIU CHAK LAM

Hong Kong Robotic Olympiad 2016 (HKU)

Hand Generator Robot Canoe Competition 3rd Runner-up

 
S2 LAU CHUN YIN S2 CHONG HIU HEI    

Hand Generator Robot Duck Competition 1st Runner-up

 
S2 LAU CHUN YIN        

Hand Generator Robot Duck Competition Champion

 
S2 CHONG HIU HEI S3 LEUNG TSUN SUM    

Hand Generator Robot Four-Oar Rowing Boat Competition 1st Runner-up

S3 CHEUNG SHING S3 TSANG HING TO    

Hand Generator Robot Four-Oar Rowing Boat Competition Champion

S2 LAU CHUN YIN S2 CHONG HIU HEI    

Hand Generator Triathlon Robot Relay  1st Runner-up

   
S3 TUNG CHUEN YUET        

Hand Generator Triathlon Robot Relay Competition Champion

 
S3 LEE SHI SHING S3 NG CHEUK KWAN S3 CHAN KA MING

Land and Water Robot Obstacle Avoidance Competition 1st Runner-up

S3 LEUNG TSUN SUM S3 MAK MING HEI    

Land and Water Robot Obstacle Avoidance Competition Champion

 
S5 CHEUNG HIU CHING        

Ocean Treasure Hunting Robot Game  2nd Runner-up

   
S3 LAU CHEUK HIN S3 TSANG HING TO S5 CHENG WONG KWAN
S5D03 CHEUNG HIU CHING S5B33 YIU CHAK LAM    

Robot Soccer Competition 1st Runner-up

     
S2 NGAI NOK YIN S2 LAU CHUN YIN S2 SUEN MAN CHIT
S2 CHONG HIU HEI S3 LEUNG TSUN SUM S5 CHENG WONG KWAN
S5 CHEUNG HIU CHING S5 YIU CHAK LAM    

Servo Motor  Interchange Centre of Gravity Two legs Robot Short Distance Run Competition Champion

S3 TSANG HING TO        

Servo Motor Multi-leg Robot Short Distance Run Competition Champion

S5 CHEUNG HIU CHING        

Shipwreck Rescue and Salvage Robot Game 2nd Runner-up

   
S2 SUEN MAN CHIT        

Shipwreck Rescue and Salvage Robot Game Champion

   
S3 LAU CHEUK HIN S3 TSANG HING TO S5 CHENG WONG KWAN
S5 CHEUNG HIU CHING S5 YIU CHAK LAM    

Wired Control Robot Fish Obstacle Avoidance Competition Champion

S5 CHENG WONG KWAN S5 CHEUNG HIU CHING S5 YIU CHAK LAM

Wireless Control Servo Motor Robot Duck Obstacle Avoidance Competition 1st Runner-up

S3 TSANG HING TO        

Wireless Control Servo Motor Robot Fish Obstacle Avoidance Competition 1st Runner-up

S3 LEUNG TSUN SUM        

Wireless Control Servo Motor Robot Fish Obstacle Avoidance Competition Champion

S5 CHEUNG HIU CHING S5 YIU CHAK LAM    

Wireless Control Servo Motor Robot Four-Oar Rowing Boat Obstacle Avoidance

1st Runner-up

S3 CHEUNG SHING        

Wireless Control Servo Motor Robot Four-Oar Rowing Boat Obstacle Avoidance Champion

S3 TSANG HING TO        

Servo Motor C-shape Foot Two legs Robot Short Distance Run Competition  2nd Runner-up

S3 CHEUNG SHING S3 LAU CHEUK HIN    

Servo Motor Multi-leg Robot Short Distance Run Competition

1st Runner-up

 
S2 LAU CHUN YIN S2 CHONG HIU HEI S5 YIU CHAK LAM

Wireless Control Servo Motor Robot Duck Obstacle Avoidance Competition Champion

S3 CHEUNG SHING S3 LEUNG TSUN SUM S5 CHEUNG HIU CHING

Australian National Chemistry Quiz

Credit

S5 IP TSZ YU S5 LAM CHUN SAN S5 LEUNG POK HIM
S5 MAK KAM LEONG S5 NG CHEUK FUNG S5 POON TSZ HIN
S6 MAK CHI LONG S6 YUNG TSZ YING S6 MA KIU CHO

 

 

Distinction

S5 FONG PING NA S5 LAW YUET CHING KRISTEN S5 KWOK MING HEI
S5 TO WAI LAM S6 FUNG TSZ SHAN S6 CHUNG CHEUK YAN
S6 CHIU CHUNG KIT S6 CHEUNG WING SUM    

 

 

High Distinction

S5 SO WING S5 LO TSANG LONG S6 LAU HIU YUNG

 

 

HD Excellence

  • S5   YIU SHUN HANG

The Thirty-fourth Hong Kong Mathematics Olympiad (Heat)

The Thirty-fourth Hong Kong Mathematics Olympiad (Heat), jointly organized by the Mathematics Education Section, Education Bureau and the Department of Mathematics and Information Technology of the Education University of Hong Kong, was held on 18th February, 2017. The aim of the competition is to develop students’ mathematical abilities and foster their interest in Mathematics. Five of our Secondary Five students, namely Cheung Ling (5B), So Wing (5B), Lo Tsang Long (5D), Yiu Shun Hang (5D) and Yu Hoi Chung (5D), participated in the competitions. So Wing was awarded the Third Class Honour Certificate.

The Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest 2016/2017

The Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest, jointly organized by Po Leung Kuk and the Hong Kong Association for Science and Mathematics Education, and subsidized by the Home Affairs Department, was held on 11th February, 2017. The competition aims at raising the mathematical standards of secondary students in Hong Kong, and enhancing the training of local mathematics elites. Five of our Secondary Three students, namely Chan Kwun Chi (3C), Tung Chuen Yuet (3C), Wong Tsz Cheuk (3C), So Hung Hin (3D) and Yeung Pang Ho (3D) participated in the competitions. Chan Kwun Chi, Tung Chuen Yuet and So Hung Hin obtained the Second Class Honour Award, while Wong Tsz Cheuk and Yeung Pang Ho obtained the Third Class Honour Award.

The PolyU Secondary School Mathematics and Science Competition

High Distinction (Biology)

  • S6 Cheung Wing Sum
  • S6 Chiu Chung Kit
  • S6 Chung Cheuk Yan
  • S6 Fung Hoi Yan Janice
  • S6 Lam Yan Yee

 

Credit (Biology)

  • S6 Chan Yi Hang
  • S6 Cheung Hiu Wai
  • S6 Lam Wing Yu
  • S6 Li Ka Leong
  • S6 Yung Tsz Ying

 

Proficiency (Biology)

  • S6 Li Tsz Ki
  • S6 Mak Man Yan Mandy
  • S6 Mak Yan Ting

 

High Distinction (Chemistry)

  • S6 Chiu Chung Kit
  • S6 Lau Hiu Yung
  • S6 Leung King Chung

 

Distinction (Chemistry)

  • S6 Cheung Wing Sum
  • S6 Chung Cheuk Yan
  • S6 Lau Siu Kit

 

Credit (Chemistry)

  • S6 Fung Tsz Shan

 

High Distinction (Mathematics)

  • S6 Chan Hon Po
  • S6 Leung Chun Fai

 

Distinction (Mathematics)

  • S6 Chan Siu Ki
  • S6 Chiu Chung Kit
  • S6 Leung King Chung
  • S6 Leung Shu Wai
  • S6 Li Ka Leong
  • S6 Ng Ying Nung Christy
  • S6 Yu Chun Him

 

Credit (Mathematics)

  • S6 Choi Pak Hei
  • S6 Chung Cheuk Yan
  • S6 Hui Ching Tung
  • S6 Hui Wing Mei
  • S6 Ng Chi Chuen
  • S6 Wan Yat Lok
  • S6 Yip Wing Yi
  • S6 Yung Tsz Ying

 

Proficiency (Mathematics)

  • S6 Chan Yi Hang
  • S6 Hung Yue
  • S6 Leung Pok Yin
  • S6 Mak Chi Long
  • S6 Mak Yan Ting
  • S6 Yip Sin Wa

 

High Distinction (Physics)

  • S6 Fung Tsz Shan
  • S6 Lau Hiu Yung

 

Distinction (Physics)

  • S6 Chung Cheuk Yan
  • S6 Leung Chun Fai
  • S6 Leung King Chung
  • S6 Leung Pok Yin
  • S6 Mak Chi Long

 

Credit (Physics)

  • S6 Chan Hon Po
  • S6 Chan Yi Hang
  • S6 Cheung Chi Ho
  • S6 Chiu Chung Kit
  • S6 Lam Kwun Yuk
  • S6 Li Ka Leong
  • S6 Mak Man Yan Mandy
  • S6 Poon Chi Fung
  • S6 Yeung Ching Lok

 

Proficiency (Physics)

  • S6 Hui Ching Tung
  • S6 Leung Shu Wai
  • S6 Ng Ying Nung Christy
  • S6 Poon Yiu Wah
  • S6 Wan Yat Lok
  • S6 Wong Sik Chit
  • S6 Yip Wing Yi

International Robotic Olympiad 2016

Hand Generator 2 legs Robot Short Distance Run Competition 2nd Runner-up

  • S6 POON YIU WAH
  • S6 FUNG LOK MAN
  • S6 MA HOK WAI
  • S6 LAM KWUN KAM
  • S6 CHOI PAK HEI

 

Hand Generator Robot Canoe Competition 1st Runner-up

  • S6 LAU SIU KIT
  • S6 FUNG TSZ SHAN

 

Hand Generator Robot Canoe Competition 2nd Runner-up

  • S2 LAU CHUN YIN
  • S2 CHONG HIU HEI
  • S2 CHEUNG KA HANG

 

Hand Generator Robot Four-Oar Rowing Boat Competition 1st Runner-up

  • S6 LAU SIU KIT
  • S2 LAU CHUN YIN
  • S3 LEUNG TSUN SUM

 

Hand Generator Robot Four-Oar Rowing Boat Competition 2nd Runner-up

  • S2 NGAI NOK YIN
  • S2 CHEUNG KA HANG

 

Hand Generator Robot Fish Short Distance Swimming (Vertical style) Competition 3rd Runner up

  • S2 LAU CHUN YIN
  • S2 CHONG HIU HEI
  • S2 NGAI NOK YIN

 

Hand Generator Single Motor Robot Appearance Design Competition 2nd Runner-up

  • S3 LEUNG TSUN SUM
  • S3 SO HUNG HIN
  • S3 NG CHEUK KWAN
  • S3 TSANG HING TO

 

Hand Generator Worm Robot Appearance Design Competition 1st Runner-up

  • S5 CHENG WONG KWAN
  • S5 HA YAN TUNG
  • S5 CHEUNG HIU CHING

 

Land and Water Robot Obstacle Avoidance Competition Champion

  • S5 CHEUNG HIU CHING
  • S5 TO WAI LAM
  • S5 HA YAN TUNG
  • S5 YIU CHAK LAM

 

Land and Water Robot Obstacle Avoidance Competition 2nd Runner-up

  • S5 CHENG WONG KWAN
  • S3 LEUNG TSUN SUM

 

Multi-motor Robot Appearance Design Competition Champion

  • S3 CHEUNG SHING
  • S3 YU MAN NGA
  • S3 PUN YUET

 

Multi-motor Robot Appearance Design Competition 2nd Runner-up

  • S5 CHEUNG HIU CHING
  • S2 CHONG HIU HEI

 

Wired Control Robot Fish Obstacle Avoidance Competition 1st Runner-up

  • S5 CHEUNG HIU CHING
  • S5 YIU CHAK LAM
  • S5 YEUNG CHUNG HEI

 

Wired Control Robot Fish Obstacle Avoidance Competition 2nd Runner-up

  • S5 CHENG WONG KWAN
  • S3 MAK MING HEI
  • S3 TSANG HING TO

 

Servo Motor Multi-leg Robot Short Distance Run Competition Champion

  • S3 MAK MING HEI
  • S3 SO HUNG HIN
  • S5 CHEUNG HIU CHING
  • S2 LAU CHUN YIN

 

Servo Motor Multi-leg Robot Short Distance Run Competition 3rd Runner-up

  • S3 CHEUNG SHING
  • S5 YEUNG CHUNG HEI
  • S2 CHONG HIU HEI

 

Servo Motor Interchange Centre of Gravity Two legs Robot Short Distance Run Competition Champion

  • S6 LAU SIU KIT
  • S5 CHEUNG HIU CHING
  • S3 LAU CHEUK HIN

 

Servo Motor Robot Appearance Design Competition Champion

  • S6 POON YIU WAH
  • S6 LAU SIU KIT
  • S6 FUNG TSZ SHAN
  • S6 CHOI KI SANG

 

Shipwreck Rescue and Salvage Robot Game 1st Runner-up

  • S5 CHEUNG HIU CHING
  • S5 CHENG WONG KWAN
  • S5 YIU CHAK LAM

 

Wireless Control Servo Motor Robot Four-Oar Rowing Boat Obstacle Avoidance Competition Champion

  • S6 LAU SIU KIT
  • S6 CHOI KI SANG
  • S6 POON YIU WAH

 

Wireless Control Servo Motor Robot Four-Oar Rowing Boat Obstacle Avoidance Competition 1st Runner-up

  • S3 TSANG HING TO

 

Wireless Control Servo Motor Yellow Robot Duck Obstacle Avoidance Competition 2nd Runner-up

  • S6 CHOI KI SANG
  • S5 CHEUNG HIU CHING

 

Wireless Control Servo Motor Yellow Robot Duck Obstacle Avoidance Competition 3rd Runner-up

  • S3 LAU CHEUK HIN
  • S3 LEUNG TSUN SUM

 

Wireless Control Servo Motor Robot Fish Obstacle Avoidance Competition 1st Runner-up

  • S6 CHOI KI SANG
  • S6 CHOI PAK HEI
  • S6 LAU YUI HIN

 

Wireless Control Servo Motor Robot Fish Obstacle Avoidance Competition 2nd Runner-up

  • S2 CHEUNG KA HANG
  • S3 LAU CHEUK HIN

 

Robot Soccer Competition 2nd Runner-up

  • S5 CHEUNG HIU CHING
  • S5 HA YAN TUNG
  • S5 TO WAI LAM
  • S5 CHENG WONG KWAN
  • S5 YIU CHAK LAM

 

Hand Generator Triathlon Robot Relay Competition 3rd Runner-up

  • S6 POON YIU WAH
  • S6 CHOI PAK HEI
  • S6 FUNG LOK MAN
  • S6 LAM KWUN KAM
  • S6 MA HOK WAI